Harry Potter i Zakon Feniksa

book-1421097_640Harry Potter i Zakon Feniksa – recenzja
Joanne Kathleen Rowling jest autorką słynnej serii książek o przygodach młodego czarodzieja Harrego Pottera. Do dziś powstało aż 7 tomów tej powieści. Pisarka pracuje nad kolejną o tytule: „Harry Potter i Przeklęte Dziecko”. Fani sagi na pewno są przeszczęśliwi. Dziś skupimy się na piątym tomie, który nosi tytuł „Harry Potter i Zakon Feniksa”
Bohaterem książki jest Harry Potter – pietnastolatek, czarodziej, którego wychowują wujowie nie mający z magią nic wspólnego. Harry ma wsparcie w swoich niesamowitych przyjaciołach Hermionie Granger i Ronie Weasleyu. Jego ojcem chrzestnym jest Syriusz Black. Harry jest z nim bardzo związany. W tej części przygód, Harry jest już na piątym roku w Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie.
Głównym motywem w książce jest walka z zagrażającym światu wielkim czarownikiem Lordem Voldemortem, który powoli wraca do sił. To odwieczny wróg nie tylko całego świata czarodziejów, ale dla samego Harrego. Aby go pokonać, grupka przyjaciół postanawia wznowić działanie Zakonu Feniksa. To sekretne ugrupowanie, które walczy z poplecznikami Voldemorta. Nie jest jednak tak prosto. Do Hogwartu zostaje przyjęty nowy nauczyciel przedmioru „Obrony Przed Czarną Magią” – profesor Dolores Umbridge. System jej nauczania opiera się na samej teorii, dlatego też młodzi czarodzieje nie czują się bezpiecznie, łakną wiedzy praktycznej. Bez tego nie będą w stanie obronić się przed czyhającym niebezpieczeństwem. Harry zakłada Gwardię Dumbledore’a i organizuje tajemne spotkania z przyjaciółmi, na których uczy ich obrony przed czarną magią.
W książce poruszony jest również temat połączenia jakie istnieje pomiędzy Harrym a Voldemortem. Nasz główny bohater ma coraz bardziej realistyczne sny. Są to myśli, które kieruje do niego sam czarnoksiężnik. Pewnego razu Harry widzi w swoim śnie swojego ukochanego ojca chrzestnego – Syriusza – który jest torturowany. Postanawia ruszyć mu na ratunek. Razem z przyjaciółmi udaje się do Ministerstwa Magii. Na miejscu przeżywają bardzo wiele wstrząsających sytuacji.
Harry Potter to książka, która jest dla osób w każdym wieku. Serdecznie wszystkim polecam. Mroczne klimaty, wzruszające i pełne humoru przygody. Powieść doskonale rozwija wyobraźnię czytelnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *