Harry Potter: początek wielkiej przygody

Pierwsza część sagi o Harrym Potterze, czyli „Harry Potter i kamień filozoficzny„, to tak naprawdę dopiero wprowadzenie w świat młodego czarodzieja z Hogwartu. Książka nie jest długa i, w porównaniu do kolejnych części cyklu, należy uznać ja za dzieło raczej średnio udane, jednak już pierwsza część historii Pottera zdobyła sobie ogromną, międzynarodową popularność. Dotyczy to również Polski, gdzie cykl książek o przygodach młodego czarodzieja oraz jego przyjaciół zaczął co prawda zdobywać sobie popularność nieco później, niż w wielu innych krajach, ale ostatecznie również u nas Harry Potter stał się postacią kultową dla młodych ludzi, których czasy nastoletniości przypadły na lata dwutysięczne.
O czym opowiada pierwsza część przygód Harrego Pottera? O to zwyczajny angielski chłopiec, żyjący na przedmieściach Londyny razem ze swoim wujostwem, nagle dowiaduje się, że nie tylko jest obdarzony magicznymi zdolnościami i przynależy do sekretnego świata czarodziejów, ukrytego przed „mugolami“(tak w książkach J.K Rowling potocznie nazywa się zwykłych śmieretlników, którzy nie posiadają zdolności magicznych), ale także jest w tym świecie kimś sławnym, osobą której imię i nazwisko jest znanemu czarodziejowi i każdej czarodziejce. Wszystko to za sprawą wypadku, jaki miał miejsce u początku życia Harrego, wypadku w którym brał udział najpotężniejszy w dziejach magii czarnoksiężnik, Lord Voldemort, a który to wypadek sprawił, że losy Sami-Wiecie-Kogo splotły się z losami młodego chłopca, Harrego Pottera. W wyniku owego wypadku, Voldemort, który chciał zabić małego Harrego, stracił swoją moc i stał się cieniem ludzkiej istoty. Niektórzy byli przekonani, że to jego koniec; że najpotężniejszy czarnoksiężnik w dziejach magii odszedł na dobre, jednak już pierwszy rok nauki Harrego Pottera w szkole magii i czarodziejstwa Hogwart pokazał, że wcale się tak nie stało: Voldemort przeżył, chociaż został właściwie pozbawiony ludzkiej postaci, stał się czymś w rodzaju mary lub widma. Pierwsza część przygód Harrego Pottera opowiada o tym, jak Harry, razem ze swoimi nowopoznanymi przyjaciółmi, Hermioną Granger oraz Ronem Weasleyem, którzy od tej pory staną się jego najbliższymi towarzyszami, udaremniają Voldemertowi zdobycie tytułowego Kamienia Filozoficznego, czyli potężnego przedmiotu magicznego, który daje temu, kto go posiada, wieczne życie.
Z całą pewnością „Harry Potter i kamień filozoficzny“ nie jest książką tak dobrą, trzymającą w napięciu i świetnie skonstruowaną, jak chociażby „Czara ognia“ lub „Zakon Feniksa“(późniejsze części cyklu), ale jest to preludium do przygód młodego angielskiego czarodzieja a zarazem pozycja obowiązkowa dla każdego, kto chce znać kultowe książki dla młodzieży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *