Streszczenie krótkie wszystkich części Pottera

Streszczenie krótkie wszystkich części Pottera

Seria przygód „Harry Potter” składa się z siedmiu tomów. Autorką jest J.K Rowling. Książki o przygodach młodego czarodzieja Harrego są bardzo popularne na całym świecie. Sięgają po nie dzieci i dorośli.
Oto krótki opis całej serii:
1) Harry Potter i Kamień Filozoficzny
Harry mieszka u swoich wujów. Kończy 11 lat i jego życie diametralnie się zmienia. Dowiaduje się że jest czarodziejem. Dostaje list, w którym dyrektor Szkoły Magii i Czarodziejstwa Hogwart zaprasza go do jej progów, aby poszerzać magiczną wiedzę. Harry w świecie czarodziejów jest znany jako „chłopiec, który przeżył”, ponieważ udało mu się uniknąć śmierci z rąk niebezpiecznego czarnoksiężnika Lorda Voldemorta. W tę pamiętną noc, Harry stracił rodziców. W świecie magii Harry zdobywa przyjaciół i uczy się magii. Podczas różnych przygód, wspólnie z nimi odkrywa tajemnicę Kamienia Filozoficznego i fakt, że Voldemort wciąż żyje. Harry walczy z nim o Kamień.
2) Harry Potter i Komnata Tajemnic
W tej części Harry jest ostrzeżony przez niebezpieczeństwem jakie czyha na niego w szkole, jednak nie rezygnuje z nauki. Drugi rok przynosi ze sobą pogłoski o istnieniu Komnaty Tajemnic, w której mieszka potwór. Harry wraz z przyjaciółmi odnajdują komnatę i dziennik Toma Riddla, który okazuje się Lordem Voldemortem. Harry spotyka go w Komnacie, gdzie musi stoczyć walkę z ogromnym Bazyliszkiem i niszczy dziennik.
3) Harry Potter i Więzień Azkabanu
Trzeci rok szkoły. Z więzienia dla czarodziejów uciekają niebezpieczni magowie, w tym groźny morderca Syriusz Black. Wszyscy mówią, że Syriusz chce zabić Harrego. Okazuje się jednak, że jest on ojcem chrzestnym Harrego i chce mu pomóc, a za morderstwo został niesłusznie skazany. Pod koniec powieści uciec udaje się jednemu z pomocników Voldemorta – Peterowi Petigrew.
4) Harry Potter i Czara Ognia
Podczas wakacji Harrego na niebie pokazuje się „Mroczny Znak” – to symbol popleczników Voldemorta. W Hogwarcie robi cię coraz niebezpieczniej. Nadchodzi rozpoczecie Turnieju trójmagicznego, w którym rywalizują ze sobą trzy różne szkoły. Czara Ognia ma wybrać po jednym uczestniku z każdej z nich. Jednak wybrała dodatkowego, którym jest Harry. Uczestnictwo okazuje się pułapką, ponieważ na koniec turnieju po dotknięciu pucharu Harry przenosi się w miejsce gdzie czeka na niegi Lord Voldemort. Harry ledwo uchodzi z życiem, jednak udaje mu się wrócić do Hogwartu. Jedynie dyrektor i najbliżsi wieżą mu w powrót czarnoksiężnika.
5) Harry Potter i Zakon Feniksa
Harry zakłada tajne zgrupowanie „Gwardia Dumbledorwa” w celu uczenia się z przyjaciółmi praktycznej obrony przed czarną magią. W Hogwarcie bowiem, nowa nauczycielka Umbridge opiera całość tylko i wyłącznie na teorii. Chcą bronić się przed niebezpieczeństwem, na własną ręke musi uczyć siebie i przyjaciół metod walki. Dodatkowo między Harrym a Voldemortem wytwarza się specjalne połączenie. Pewnego razu w swojej wizji Harry zobaczył jak Syriusz ginie. Udaje się więc do Departamentu Tajemnic gdzie znajduje przepowiednie dotyczącą jego i czarnoksiężnka, która mówi że może żyć tylko jeden z nich, a następnie ją niszczy. Wszystko okazuje się pułapką. Voldemort i jego poplecznicy czyhają na niego w ministerstwie Magii. Niestety ojciec chrzestny Harrego – Syriusz ginie naprawdę. Wszyscy na własne oczy ujrzeli wielki powrót Voldemorta.
6) Harry Potter i Książę Półkrwi
Po Syriuszu, Harry otrzymuje w spadku dom. W Hogwarcie natomiast odkrywają że Malfoy – ich kolega ze szkoły i wróg zachowuje się w dziwny sposób i ma sekretną misję do wykonania. Śledzą go. Snape zaczyna uczyć ich czarnej magii. Harry znajduje dziennik Księcia Półkrwi i jego oceny z eliksirów poprawiają się. Dumbledore zdradza Harremu coraz więcej szczegółów z życia Voldemorta. Po jakmiś czasie zabiera go na misję, aby odszukac horkruks, który daje nieśmietelność Czarnemu Panu. Próba jednak nie powiodła się i z osłabionym dyrektorem wracają do Hogwartu. Okazuje się, że Malfoy chce zabić Dumbledora, nie ma jednak wystarczająco dużo odwagi. Dyrektowa zabija Snape. Jak się okazuje, on sam jest tytułowym Księciem Półkrwi.
7) Harry Potter i Insygnia Śmierci
Harry i jego przyjaciele rezygnują z nauki w Hogwarcie. Postanawiają szukać Horkruksów, aby móc zabić Voldemorta. Podróżując poznają życie Dumbledora. Niektóre fakty są szokujące. Zdobywają wiedze na temat insygniów śmierci, którymi są: czarna różdzka, peleryna niewidka i kamień wskrzeszenia. Wszystkich szuka Voldemort. Dzięki nim stałby się niezniszczalny. Wspólnie odnajdują prawie wszystkie horkrusy i je niszczą.
Dyrektorem Hogwartu jest Snape. Toczy się w nim ostateczna bitwa pomiędzy dobrem a złem. Okazuje się że Snape jest dobrym człowiekiem i cały czas walczył przeciwko Voldemortowi, a jego wszystkie działania były dokładnie omówione z Dumbledorem. W całej walce ginie wiele osób, jednakże Voldemort zostaje zniszczony na zawsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *